3 Eylül 2013 Salı

Turların Çekişme Tablosu

Bugün canım çalışmak istemeyince, 1-2 saat kaytarıp 2007'den itibaren 3 büyük bisiklet turunun çekişme düzeyini araştırdım ve aşağıdaki tabloyu çıkardım:
Neden 2007'den başladın derseniz, Fransa Turu'nda 2006 öncesi yok sayılıyor. Floyd Landis'in dopingle kazandığı acayip 2006 turunu da insiyatif kullanıp ben yok saydım.

Dopinge karışmış isimlerin yanına "*" koydum, ama kaldırmadım. Çünkü amacım çekişme analizi çıkarmak: Genel klasman lideri yarışın gidişatını çok etkilediğinden, herhangi bir tur sonucundan onu çıkarınca yapay olarak heyecanlıymış gibi durabiliyor, ama bu aslında ekrana yansımamış oluyor.

Heyecan yerine çekişme kelimesini bilerek kullandım. Bir 3. lig karşılaşması da çok çekişmeli olabilir ama daha az çekişmeli bir 1. lig karşılaşması (bu sonradan icat edilen premier, süper gibi laflara da kılım!) düzey yüksekliği sebebiyle daha heyecanlı olabilir.

Kriterlerim birinci ve ikinci arasındaki zaman farkı ile, genel klasman mayosunun etaplara göre el değiştirme durumu. Zaten tabloda da bunlar bulunuyor.

Sonuç olarak şu günlerde izlediğimiz Vuelta 2008'den beri düzenli olarak çok çekişmeli geçiyor. Bu sezon hem Fransa bisiklet turu hem de Giro farklı biterken Vuelta'nın halen gayet çekişmeli geçmesi de bu yazının esin kaynağı zaten.

2 yorum:

  1. 2012 Vuelta'da Rodriguez o kadar çok lider gitti ki, mayoyu kaybettiği gün Valverde'ye de ikinciliği kaptırması hep gözlerden kaçıyor :) Vuelta biraz üvey evlat muamelesi görse de iki senedir özellikle Tour'dan çok daha zevkli.

    YanıtlaSil
  2. bu yazıyı yeni gördüm ama birde bu 3 büyük turu TT/TTT siz olarak dikkate aldığımızda inanılmaz değişik sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Tabii ki büyük turların özelliği hem uzun mesafeli günlerin , hem HC tırmanışlı zorlu günlerin ve hem de TT 'lerin bir karmasıdır ama bu TT de kazanılan sürelere hep biraz üzülüyorum nedense ...

    YanıtlaSil