2 Mart 2015 Pazartesi

Omloop'da Oyun Sonu


Satrancı iyi biliyor olabilirsiniz. Ancak oyun sonunu beceremiyorsanız asla iyi bir satranççı olamazsınız. Oyun sonunun açılış ve gelişme safhalarından farkı, tahtada çok az taş kalmış olmasıdır. Kapanışa doğru avantajlı olan satranççı, oyun sonunda gereken hamleleri iyi yapamazsa, gereksiz bir beraberliğe razı kalabilir. Oyun sonu mevzusu o kadar önemlidir ki, anlı şanlı bilgi kaynağımız Wikipedia'da ayrı bir madde olarak bile mevcuttur.

Bu satranç değil, yol bisikleti yazısı. Lakin yol bisikleti satranca benzer; uzun ve sıkıcı gibi gözüken kilometreler aslında kullanılan taşların tahtadan eksilmesidir. Yarışın sonunda artık en önemli taşlar kalır. Cumartesi günü koşulan ve Klasik Sezonu'nun açılışı sayılan Omloop Het Nieuwsblad'ın sonu da tam olarak oyun sonunun nasıl oynanacağı (veya oynanmayacağı) konusunda iyi bir örnek oldu.

Yarışın başlarında her zamanki gibi bir kaçış grubu oluştu, bir süre sonra kaçış grubu yakalandı. Yakalanmadan sonra bazı kaçış denemeleri daha oldu ancak finişe 46 km kala olanı yarışın belirleyicisiydi. Haaghoek adlı arnavut kaldırımlı bölümde Etixx-QuickStep'ten Tom Boonen atak yaptı, kendine geldiğinde yanında takım arkadaşları Niki Terpstra ve Stijn Vanderbergh vardı. Ha bir de, Sky takımından Omloop 2014 şampiyonu Ian Stannard.

4 kişilik kaçış grubu Leberg tepesini beraber tırmandıktan sonra farkı 30 saniyeye kadar çıkarttı. Yol bisikleti takım sporudur, takım arkadaşlarının desteği önemlidir. Etixx-QuickStep de 3 kişi ile son kaçış grubunda bulunarak büyük bir avantaj elde etmişti.

Bu yazının konusu olan dörtlümüz

Diğer yandan arkada kalmış takımların eli armut toplamıyordu elbette, bir takip grubu oluşturabilmek  için Lotto-Soudal, Lotto-JumboNL ve BMC takımları didiniyorlardı. Eldeki avantajı kaybetmek istemeyen Etixx-QuickStep üçlüsü kaçış grubunun önünde çalışmaya başladı. Diğer yandan tek başına olan Sky'lı Ian Stannard'ın bu kaçış ortaklığında önde çalışması gerekmiyordu. O da bunu neredeyse hiç yapmadı zaten.

Avantajı kaybetmemeye çalışmanın dezavantajını yaşayan mini E-QS takımının, kendilerine sülük gibi yapışmış asalak Stannard'ı (böyle dediğime bakmayın, yol bisikleti sporunun fıtratı gereği anasının ak sütü gibi helaldir) bir şekilde silkelemesi gerekiyordu. Ama nasıl? Yarışın bitimine 30 km kala Paddestraat taşlarında Boonen bir atak denedi, Stannard mecburen sazı ele aldı ve diğer iki E-QS'liyi taşıyarak Boonen'i geri getirdi. Diğer yandan oyun zamanı da değildi, Vanmarcke liderliğindeki takip grubu ara ara farkı 15 saniyeye kadar indiriyordu.

40 km boyunca Stannard'ı taşımak zorunda kalan üçlü yarışın bitimine 5 km kala artık silkeleme zamanının geldiğini düşünmeye başlamıştı. Ama Stannard da boru değildi tabii, kuvvetli Sky takımının bu yarış için kaptanıydı, hem de Bradley Wiggins'in desteğiyle! Ayrıca 40 km taşındığı için kaçış dörtlüsünün o an için en güçlüsü oydu. Tek çare E-QS biraderlerin ardarda kaçarak bir şekilde bağlantısını kaybettirmesiydi.

Nitekim 4.5 km kala Tom Boonen kaçtı. Stannard hemen telaşla atlamasa da, soğukkanlılığını kaybetmeden öne geçip diğer ikiliyi peşine taktı ve takriben 1 dakika sonra Boonen'i yakaladı. Yakalamasıyla bu sefer Terpstra atağa kalktı. Bu esnada şaşırtıcı birşey oldu ve peşine takım arkadaşı Vanderbergh takıldı! Stannard yine ayağa kalktı ve Boonen'i peşine takarak öndeki ikiliyi yakaladı.

Okuduğum yazılarda Vanderbergh'in takım arkadaşını takip etmesinin aptalca olduğu ve gereksiz yere Stannard'a tutunma dalı verdiği yazıyordu. Videoyu izlediğimde ise sanki Vanderbergh'in ikili kaçışla Stannard'ın işini bitirmeyi amaçladığı, ama Terpstra'nın yeterince hızlanamadığı için bu fırsatın kaçtığı gibi gördüm. Ama videodan rüzgar gözükmediği için birşey de diyemem açıkçası!

Bu da bittikten sonra 3 km kalmıştı ve Stannard baltayı çıkardı. Atağıyla yorgun mini Etixx-QuickStep'i 3'e böldü. Onu sadece Terpstra takip edebildi, Boonen geride tek başına hala didiniyordu, Vanderbergh ise kamera perspektifinden çıkmıştı bile.

Kötü oyun sonuna tüy dikme rolünü ise Terpstra üstlendi. Nedense sprintte öne geçip Stannard'a son yardımı yaptı; yavaşlayıp kedi-fare oyununa çevirse hızlı Boonen'e bir şans çıkabilirdi. Olmadı, son metrelerde Stannard rakibini geçti ve oyun sonunu mükemmel oynayarak üstüste ikinci Omloop'unu kazanmış oldu.
Son 5 km'nin videosu

Bana sorarsanız, yukarıdakiler hikaye. Mini Etixx-Quickstep'in tek hatası 40 km boyunca Stannard'ı taşımaktı. Onun çalışmayacağı belliydi, lastiğini patlatmadığı sürece her türlü kazanacaktı. Biraz da bu bilindiği için sonlarda ardarda garip kararlar ve yarış sonunda takım direktörü Lefevere'nin garip demeci geldi.

İşte yol bisikleti böyle garip bir spor. Bazen takım olmak iyi sonuç vermeyebiliyor. O yüzden kimse yarışın başında takım olarak kaçmaya kalkmıyor. Bireyselliği ve takım olmayı iyi kombine edip, çok az bisikletçinin rol aldığı oyun sonunu iyi oynayanlar kazanıyor.

Ayrıca bkz. Önemsizliğin Önemi

2 yorum:

  1. Savaş Bey,

    "[Stannard] lastiğini patlatmadığı sürece her türlü kazanacaktı" yorumunuzu şiddetle kınıyor ve esefle karşılıyorum. Üçe bir son 40 km'yi önde giden E-QS'in bu yarışı kazanamaması affedilmez bir hatadır... Stannard'ı öyle veya böyle silkelemeliydiler.

    YanıtlaSil
  2. şimdi öncelikle hakkını yemeden quickstep'in 3 kişilik kaçışını tebrik etmek lazım. vanmarcke, avermaet gibi 2 adamı 45 km arkandan koştur süper olay.. gelgelelim stannard ayısına kök söktürecek atakları da eline yüzüne bulaştırmışlar çok geç kalınmış etkisiz ve sürekliliği olmayan 2-3 atak izledik. boonen hayal kırıklığı oldu terpstra'nın stannard'a lead outluğa soyunması da tuz biber oldu.. stannard sadece yapması gerekeni yaparak mevzuyu halletti, adama hiç ekstra iş bırakmadılar :)

    YanıtlaSil