17 Temmuz 2017 Pazartesi

Fransa Turu 2017 - Son Hafta Panoraması

Son yılların en heyecanlı Fransa bisiklet turunda son haftaya girerken genel durumu yazayım istedim. Bu yazıda önce genel klasmana, sonra da puan klasmanı ile puantiyeli mayo klasmanlarına değinip en son takımların durumuna bakacağız.

Genel Klasman

4 tane bisikletçi son haftaya girerken 30 saniyenin içinde farklarla sıralanıyor.

1. Froome-Sky
2. Aru-Astana +18
3. Bardet-AG2R +23
4. Uran-Cannondale +29

Bu 4 kişiden Froome ile Bardet takımlarının gücü ile ayrılıyorlar. Sky'ı biliyoruz da, AG2R (sunucularımızın "Ajedözer" dedikleri takım) son etapta favoriler grubunda 5 kişi ile yer alarak adeta gövde gösterisi yaptı. Hoş, mekanik sorun sebebiyle 45 saniye geride kalmış Froome'a yine yakalandılar ama olsun.
AG2R yola yayılmış vaziyette

Kalan 6 etaptan 3 tanesi genel klasmanı etkileyebilecek etaplar. Çarşamba günkü 17. etap 2 HC yokuştan oluşsa da, son 28 kilometresi iniş. Sonraki Perşembe etabı ise HC yokuş ile bitiyor.

Ve elbette Cumartesi günkü 22 kilometrelik zamana karşı etabı var. Bu turdaki ilk ITT'de 14 km içinde zaman farkları şöyle olmuştu:

Froome +12
Bardet +51
Aru +52
Uran +1:03

Dauphine'deki 23.5 kmlik zamana karşıda ise bunlardan üçü yarışmıştı:

Froome +37
Aru +1:18
Bardet +1:53

Yani, Froome'u yenmek için diğerleri dağlarda fark atmak zorunda.
Rigoberto Uran uzun bir aradan sonra zuhur etti

Olağan şüpheliler Contador ile Quintana sırasıyla 5:37 ve 6:16 fark yemiş durumdalar ve en önemlisi hiç de formda gözükmüyorlar. Bence 17. etapta fark yiyip 18. etabı kazanmayı hedeflemek onlar için en mantıklısı olur.

25 yaş ve altının gençlerin mücadele ettiği beyaz mayo klasmanında ise iki kişi var:

1. Simon Yates - Orica-Scott
2. Louis Meintjes - UAE Team Emirates +3:07

Orica-Scott'ın da, UAE'nin de başka bir kutsal amacı olmadığından ikisi arasında kıran kırana mücadele devam edecektir. Ayrıca iki bisikletçi genel klasmanda da 7. ve 8. durumdalar.

Yeşil Mayo

Bu klasmanda da iki kişiye kaldık.

Kittel-QuickStep 373
Matthews-Sunweb 294

Marcel Kittel tam 5 etabı kazandı ve iş bire bir sprinte kalınca rakipsiz gözüktü. Bu klasmanı yıllardır kazanan Peter Sagan malum diskalifiye edildi ama edilmeseydi de hala ünvanını koruyabileceğinden emin değilim. Matthews de zaten Sagan'ın yokluğunu dolduruyor gibi; kaçışlara katılabiliyor ve böyle bir kaçıştan etap kazandı.
Michael Matthews

Peki bundan sonra ne olur? Kittel büyük ihtimalle kazanır. Üstelik kalan 6 etaptan 2 tanesi (16. ve 21. etaplar) düz ve sonunda 50 puan var. Matthews'in bu klasmanı kazanması için bu etaplardan birinde Kittel patlamalı. Zamana karşıyı saymazsak 3 dağlarla dolu etapta da kaçışlara katılıp ara sprint kapılarını kazanmalı. İşi zor, ama son etaba yakın girilirse o sıkıcı Paris etabı bir hayli eğlenceli olabilir.

Dağların Kralı

Bu kategori maalesef bitmiş gibi. Sunweb'den Warren Barguil 116 puanla lider. Bu hafta maksimum 116 puan toplanabilir ve diğer rakipleri 38, 36, 33, 28 gibi puanlarla sıralanıyorlar. Maksimum puanı toplamak zaten imkansıza yakın da, üstüne 18. etaptaki HC kategori finişini favoriler pek kimseye yedirmeyeceklerinden pratik olarak 96 puan var denebilir. Ayrıca Barguil de yerinde durmayacak, illa bir kaçışa katılıp biraz daha puan toplayarak galibiyeti garantileyecektir.
Warren Barguil puantiyeli mayosuyla etap kazanırken


Takımlar

Her etapta takımların ilk 3 sıradaki bisikletçilerinin toplam zamanı hesaplanarak oluşturulan takımlar klasmanı genelde pek izlenmez. Ama bu sene Sky ile AG2R kıran kırana kapışıyorlar bu klasmanda. Sky 9 dakika farkla önde, diğer 1 saat civarı geriden geliyor. Bunu da takip etmek lazım.

Onun dışında her takım genel klasmanda ilk 10'a girmek, mayoları veya etapları kazanmak için tura gelir. Bu noktada her takımı bu açılardan inceleyelim.

Sky: Genel klasmanda Froome ile birinci, Landa ile 6. sıradalar. Takım klasmanında birinciler. Ayrıca ilk ITT etabını Geraint Thomas ile kazandılar.
Sky treni bu sezon beyaz

Sunweb: Warren Barguil ve Michael Matthews ile toplam 2 etap kazandılar. Barguil dağların kralı klasmanında rakipsiz. Matthews ise yeşil mayo için hala iddasını sürdürüyor. İki ayrı mayoyu tek takımın kazanması ilginç olabilir. Ayrıca Barguil genel klasmanda 13. sırada, 10. sıra ile arasın 2:30 var.

Quick-Step Floors: Marcel Kittel ile 5 etap kazandılar. Buna 2 etap daha ekleyebilirler. Yeşil mayoyu Kittel büyük ihtimalle kazanacak. Ayrıca Dan Martin genel klasmanda 5. durumda ve Froome'un sadece 1:12 gerisinde.

AG2R La Mondiale: Romain Bardet 3. sırada ve takım olarak gayet güçlü gözüküyorlar. Takım klasmanında 2. sıradalar. Ayrıca yine Bardet ile 1 etap kazandılar.

Astana: Fabio Aru genel klasmanda 2. sırada. Son etaplarda liderlerini yalnız bıraktıkları söylenebilir. Ayrıca Aru ile 1 etap da kazandılar.

Cannondale-Drapac: Rigoberto Uran ile genel klasmanda 4. sıradalar ve yine Uran ile 1 etap kazandılar.

Trek-Segafredo: Contador ile genel klasmanda 9. sıradalar. Bauke Mollema ile 1 etap kazandılar.

Direct Energie: Lilian Calmejane ile 1 etap kazandılar.

FDJ: Arnaud Demare ile 1 etap kazandılar.

Bora Hansgrohe: Peter Sagan ile 1 etap kazandılar.

Orica-Scott: Simon Yates ile beyaz mayo klasmanında lider ve genel klasmanda 7.ler.

UAE Team Emirates: Louis Meintjes ile beyaz mayo klasmanında ikinci ve genel klasmanda 8.ler.

BMC: Richie Porte'yi kaybettikten sonra etap kazanmaya yöneldiler ama henüz kazanamadılar. Damiano Caruso genel klasmanda 10. durumda.

Movistar: Nairo Quintana genel klasmanda 11. durumda. Belki bir dağlık etabı kazanabilirler.

LottoNL-Jumbo: George Bennett genel klasmanda 12. durumda.

Katusha-Alpecin: Henüz bişey alamadılar. Kristoff ile sprint, Tony Martin ile ITT kazanabilirler.

Lotto-Soudal: Greipel henüz sprintte bişey yapamadı. De Gendt de etap kazanamadı.

Cofidis: Nacer Bouhanni herkesi döverse belki sprint etabı kazanabilir.

Dimension Data: Cavendish sakatlanarak yarış dışı kaldı.

Bahrain Merida: .

Wanty - Groupe Gobert: .
Fortuneo-Oscaro:
.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder