10 Ekim 2017 Salı

Türkiye Turu 2017 - Öngörme

Türkiye turu, uzun adıyla Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bu sene yeni yükseldiği World Tour statüsüyle (en yüksek statüdeki yarış demek) ilk defa koşulacak. İyi haberi söyledim, şimdi kötüsüne geleyim: Turumuza sadece 4 tane WorldTour, yani en üst ligden takım katılıyor.


Bunun bir sebebi UCI'nin World Tour takvimini genişletmesiyle katılım kurallarını esnetmesidir. Çünkü eskiden 18 World Tour, yani diğer ifadeyle birinci lig takımının tüm World Tour diye sınıflandırılmış yarışlara katılması zorunluyken, şimdi belli kotalar dahilinde bu yarışlardan kaçabiliyorlar.

Ama diğer yandan takımların neredeyse hepsinin kaçması sadece kurallar ile açıklanamaz. İkna faaliyetleri daha iyi yapılabilirdi. Yarış orijinal yeri olan Nisan ayından Ekim'e güç bela çekilmesine rağmen son haftalara kadar parkur ve hatta yarışın yapılıp yapılamayacağı bile belli değildi. Bisiklet takımları ve bisikletçiler önlerini görmek isterler.

Tatsız konuları bitirip yarışa geçelim. Takım kadroları resmen belli oldu artık. 6 etap var ve sadece 4. etap olan Marmaris-Selçuk etabı genel klasmanı etkileme potansiyelinde gözüküyor. Meryem ana yolundan geçerek Efes harabelerinde 2. derece yokuşla bitecek etap hem turistik hem de sportif olarak anlamlı olacaktır.
Marmaris-Selçuk etabı. Gayet uzun ve zorlu bir etap

Diğer etaplar sprint gösterse de, hem pelotonun sadece 13 takım ve 104 bisikletçiden oluşması, hem de bu takımların çoğunun öyle çok da güçlü olmaması sebebiyle kaçışa müsait olduğu söylenebilir. Zaten eskiden gelen Mark Cavendish, Andre Greipel gibi  dominant sprinterler bu turda mevcut olmadığından takımların da böyle düşündüğü söylenebilir. İyi haber: Her etap sıkıcı sprint etabı olmak yerine gayet heyecanlı ve başarılı kaçışlara sahne olma potansiyeline sahip. Ama yine de genel klasman anlamında 4. etabın yokuşları kaçışlardan elde edilecek zaman farklarını anlamsız kılacak kadar çok olacaktır.World Tour takımlarından Astana'da Andrey Zeits ile Jasper Hansen genel klasman kovalayacaklardır. Takımda dominant bir sprinter yok, etaplar için Sergei Chernetckii mevcut. Normal etaplarda Astana'yı pelotonu çekerken göremeyebiliriz.

Andrey Zeits 2011 ToT'de kazandığı etabın kaçışında

Bora-Hansgrohe'de sprinterler Sam Bennett ile Matteo Pellucci mevcut. Bu sene pek az yarışan Leopold König'i genel klasman için izlemek lazım ama sprinter yatırımı dolayısıyla normal etaplarda bu takımı pelotonu çekerken göreceğiz.

Trek Segafredo'da genel klasman için tırmanış gücüyle Jarlinson Pantano favori ve bu sefer Contador'u çekmesi gerekmiyor. Edward Theuns ve takımın geri kalanıyla etap kovalayacaklardır. Onları da pelotonun önünde değil, kaçışlarda göreceğiz.

Pantano Vuelta 19.etabında Contador'u çekerken. Etabı da 2. bitirdi.

UAE Team Emirates'de ise genel klasmanda John Darwin Atapuma ile kadroya son gün eklenen Przemyslaw Niemiec iddialı olabilirler. Puncheur Diego Ulissi gayet formda, hem etaplarda hem de genel klasmanda iddialı ve formda.

Diğer takımlara baktığımızda genel klasman için Caja Rural-Seguros RGA takımından 37 yaşındaki David Arroyo var. Geçen sene turumuzu genel klasmanda ikinci bitirmişti.

Gazprom RusVelo takımı Sergey Firsanov ile genel klasman kovalarken Sergey Lagutin ile etap çalmaya çalışacaktır.

Wilier Triestina - Selle Italia takımı Ilia Kosheyov ile genel klasman derecesi yapmak isterken Manuel Belletti ile etap kovalayacak. Bu sezon iyi dereceleriyle dikkat çeken 21 yaşındaki Daniel Felipe Martinez'den de sürpriz beklenebilir.

Son olarak özel izinle tura katılan Türkiye milli takımında (Torku Şekerspor'un klasmanı bir World Tour yarışına katılabilecek kadar yüksek değil) sprintler için Ahmet Örken'i, genel klasman için de Nazım Bakırcı'yı izleyebiliriz.

Ahmet Örken'in bu sahneyi yaşatması dileğiyle


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder