3 Ocak 2011 Pazartesi

Yol Bisikleti 2010: Alberto, Lance, Andy ve diğerleri...

Yol bisikletinde 2010 sezonunun bir değerlendirmesini yapmak için önce Büyük Turlar’a, sonra uluslararası yarışlara, bilahare ülkemize, en son da perde arkasına bir bakmak gerekecek:

FRANSA TURU
 
Yılın en büyük olayı, elbette Fransa Turu’ydu. Rotterdam’dan başlayan yarış, daha üçüncü gün karıştı. Yeni asfaltlanmış kaplamanın yağmurda kayganlaşması sonucu, yokuş inen yarışçıların çoğu kendilerini yerde buldu. Schleck kardeşlerin de aralarına olduğu birçok sporcu geride kaldı. Sonrasında Saxo Bank’tan Fabian Cancellara’nın örgütlemesiyle peloton etabı sprinte katılmadan toplu halde geçti ve bize hep unuttuğumuz bir şeyi hatırlattı. Sporun ilk öğesi sporcudur.
 
İlk hafta iki etabı sprintle kazanan yaşlı kurt Alessandro Petacchi, Cavendish’i de kamçıladı ve genç Britanyalı beş etap kazandı ama Yeşil Mayo’yu Petacchi’den alamadı. Cav, üç senedir katıldığı TdF’da toplam 15 etap kazanmış durumda. Daha 25 yaşındaki sprinterin kariyerini kaç Fransa Turu zaferiyle bitireceğini hayal bile etmek zor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder